Ha az ingatlanból nem alakítható ki legalább két, a területi minimumnak megfelelő ingatlan, a megosztásnak nincs helye, az ingatlant egyetlen tulajdonostárs veheti tulajdonba. Az ingatlan bármely tulajdonosa kezdeményezheti a többi tulajdonostárs tulajdoni hányadának bekebelezését.
A törvény megállapít egy sorrendet arra az esetre, ha több tulajdonostárs is jelzi a szándékát a bekebelezésre:
- a földet a legnagyobb mértékben használó tulajdonostárs (alátámasztva azt a birtokpolitikai célkitűzést is, hogy a föld tulajdonát elsősorban az azt használó személy szerezhesse meg)
- legnagyobb tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostárs,
- a tulajdoni hányad egyenlősége esetén a fiatalabb tulajdonostárs.
A tulajdonba vételt kezdeményezőnek valamennyi, az ingatlanban tulajdoni hányaddal rendelkező tulajdonostársat írásban, igazolt módon értesítenie kell a bekebelezési szándékáról.
A földrészlet egyetlen tulajdonostárs általi tulajdonba vétele – az állami tulajdonból kikerülő ingatlanrészen fennálló vagyonkezelői jog kivételével – nem szünteti meg a közös tulajdonban lévő földrészletre korábban létrejött és a bekebelezéskor fennálló földhasználati szerződésen alapuló földhasználatot.
Ha a közös tulajdonban álló földrészlet részben vagy egészben a tulajdonostársak személyétől eltérő harmadik személy használatában áll, a bekebelező tulajdonostárs köteles értesíteni a földhasználati nyilvántartásba vagy erdőgazdálkodói nyilvántartásba bejegyzett valamennyi használót a tulajdonos személyében bekövetkezett változásról.
Ha ön bekebelező, vagy ha ajánlatot kapott, esetleg ügyvédként vesz részt a folyamatban, ellenőrizze hogy mennyit ér termőföldje az online elérhető termofoldertekeles.hu kalkulátorával.